EP “zaļie” aicina uz pārmaiņām

Eiropas Parlamenta “zaļie” atklāj “BASF” spēles ar nodokļiem un aicina uz pārmaiņām

Šā gada 7. novembrī Eiropas Parlamenta politiskā grupa “Zaļie / Eiropas Brīvā apvienība” (The Greens / European Free Alliance) publicēja ziņojumu, kurā atklāja, ka vācu ķīmiskās rūpniecības korporācija “BASF” laika posmā no 2010. līdz 2014. gadam izvairījusies no nodokļu maksāšanas 923 miljonu EUR apmērā. Savā ziņojumā “Zaļie/EBA” apgalvo, ka šis ir vēl viens apliecinājums tam, ka daudznacionālas korporācijas ES valstīs ir jāapliek ar nodokļiem kā vienoti uzņēmumi.

“BASF” no nodokļu maksāšanas izvairījusies, izmantojot likumdošanas “caurumus” un savstarpējās neatbilstības dažādu ES valstu likumdošanā. Bez tam dažādās ES valstīs daudznacionālu korporāciju filiāles tiek uzskatītas par atsevišķiem uzņēmumiem. “BASF” šai ziņā nav vienīgā, kas piekopj spēles ar nodokļiem – šā gada septembrī Eiropas Parlamentam tika ziņots, ka ASV augsto tehnoloģiju uzņēmums “Apple” 2014. gadā Īrijā pamanījies samaksāt tikai 0,005 % tam pienākošos nodokļu, izmantojot fiktīvu “galveno biroju” bez telpām un darbiniekiem.

Cīnoties ar šo problēmu, ES Ekonomikas un Finanšu komiteja (ECOFIN) šā gada 7. novembrī apsprieda Eiropas Komisijas priekšlikumu ieviest Vispārējo konsolidēto bāzi korporāciju aplikšanai ar nodokļiem (CCCTB). Tas būtu vienots noteikumu komplekss, pēc kura aprēķina nodokļus, kas korporācijām jāmaksā ES dalībvalstīs. Nākamais solis būtu ieviest konsolidētu nodokļu likumdošanas bāzi, kas aptvertu korporāciju filiāles visās ES dalībvalstīs. Tas krietni mazinātu dubultās nodokļu maksas un birokrātijas slogu, tādējādi atvieglojot dzīvi gan uzņēmumiem, gan valstu ieņēmumu dienestiem. Savukārt “Zaļie” šādā situācijā iesaka ieviest minimālas nodokļu likmes, lai neierautu valstis nodokļu konkurences cīņā par uzņēmumu labvēlību (race-to-the-bottom), kas novestu pie finansiālām problēmām un vēl nevienlīdzīgākas nodokļu politikas.

Eiropas Parlamenta politiskā grupa “Zaļie/EBA” dibināta 1999. gadā, apvienojoties “Eiropas Zaļās partijas” un “Eiropas Brīvās Apvienības” parlamentāriešiem. “Eiropas Brīvā Apvienība” (European Free Alliance) pārstāv Eiropas nācijas, reģionus un minoritātes bez savas valsts statusa. Savukārt “Eiropas Zaļā partija” (European Green Party) ir transnacionāla politiska partija, kurā apvienojušās “zaļās partijas” no dažādām Eiropas valstīm (pie kam ne tikai no ES). “Eiropas Zaļās partijas” interešu sfērā ir tādas mūsdienu pasaulei ļoti aktuālas tēmas kā klimata pārmaiņas un “zaļā” enerģija, demokrātiskās Eiropas vērtības, “zaļā” ekonomika, vienlīdzība un sociālais taisnīgums, jaunatnes iesaistīšana un tīra un veselīga apkārtējā vide.

Informācija: https://europeangreens.eu/

Lai pievienotu komentāru, vispirms ir jāielogojas portālā

Saistītie raksti

Priekšlikumi par derīgo izrakteņu ieguvi Jaunmārupē
Mārupes novada domesPriekšsēdētājamMārtiņam BojāramNoBiedrības Par zaļu Pierīgu,Reģistrācijas Nr. 40008158610Banka: AS SwedbankKonts: LV90HABA0551035137811 Mārupē, 11.08.2017Biedrība “Par zaļu Pierīgu”